Przenoszenie (wyrzucanie) osesków z tunelu do parku. Sposoby i porady

Wybudzanie, rozmnażanie ślimaków, inkubacja i wylęg

Moderator: Harmonia

Awatar użytkownika
Mateusz Olczak

Przenoszenie (wyrzucanie) osesków z tunelu do parku. Sposoby i porady

Post autor: Mateusz Olczak » 2017-05-14, 12:49

Witam

Chciałbym się podzielić moimi sposobami na przenoszenie osesków do parku.

1. Robimy to po 15 maja (trzech ogrodników). Można zacząć przenoszenie wcześniej ale tylko wtedy gdy mamy już bujną roślinność w parku i aura zdradza że przymrozki jeśli będą to delikatne. W tym roku nie proponuje zaczynać przed 15. Dnia 9.05.17 na własne oczy widziałem opady śniegu a rano zamarzniętą wodę na ziemi, (przymrozek ok -3).
2. Przenosimy na wiele sposobów, natomiast u mnie najskuteczniejsze okazały się podkładki z pianki pokryte włóknem szklanym. Od foli odróżnia je to że są sztywne i łatwo z nich ślimaczki spadają. Kładziemy taką podkładkę na roślinie, jak już ślimaki wejdą to wynosimy do parku, kładziemy na roślinie i energicznym ruchem uderzamy otwartą dłonią w wierzchnią stronę. Ślimaczki spadają a płytę znów kładziemy w tunelu.
3.Kolejnym dobrym sposobem jest zbieranie osesków z agrotkaniny. Do tego może nam posłużyć np. pojemnik z lodówki, lub coś równie lekkiego i o cienkich ściankach, które dodatkowo można pilnikiem zaostrzyć by unikać zgniatania osesków.
4. Kładzenie foli, czy drewnianych ramek z folią, u mnie nie zdawało egzaminu, ze względu na ich wagę oraz to jak łatwo powiewają na wietrze. Po za tym do przenoszenia foli do parku są potrzebne co najmniej dwie osoby.
5. Aby przenoszenie szło sprawnie i dokładnie trzeba zadbać o następujące rzeczy: Ogrodzenie w tunelu musi być zrobione bardzo schludnie, wtedy zbieranie z agrotkaniny przebiega znacznie sprawniej. Wyjście z tunelu musi być obniżone tak aby nie męczyć się z jego pokonywaniem. Roślinność w tunelu, należy zadbać aby na koniec maja jej nie było. W tym celu przesuwamy blaty na roślinę (tak jak robimy to na zbiorach). Ilość paśników w tunelu powinna być większa niż w parku to znacznie ułatwi i przyspieszy nam wynoszenie młodzieży, blaty powinny być małe i lekkie, natomiast ich ustawienie i ilość zależy od rodzaju blatów, ale trzeba pamiętać aby dało się je wyjąć bez rozdeptywania ślimaków, każda wolna przestrzeń bez rośliny jest znacznym ułatwieniem.
5. Ścieżki w tunelu powinny być bez rośliny, wyrównane i ubite. Kładzenie płyt betonowych nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ślimaki lubią na nich przebywać natomiast otwarta przestrzeń na ścieżce wydepntanej na ziemi sprzawia że ślimaki uciekają na pobliskie rośliny i blaty.

Oseski przenosimy z samego rana, oraz wieczorem tak aby nie narażać ślimaków na słońce którego jak wszyscy wiedzą ślimaki nie znoszą. Jeśli jest pochmurno możemy przenosić przez cały dzień.

Oto moje spostrzeżenia i doświadczenia na ten temat jeśli się z nimi nie zgadzacie lub macie lepsze sposoby, to zapraszam do dyskusji.
Załączniki
IMG_0905.JPG
lewica
IMG_0906.JPG
Prawica
IMG_0908.JPG
Narada
IMG_0907.JPG
Posiedzenie
IMG_0913.JPG
Nasz nowy dom
Mówią: Rap to nasz Judasz, no bo zdradza intelekt
By przejść z piekła do nieba, twardo stąpam po ziemi
Tylko serce ma prawo mi mówić w co mam wierzyć.

ODPOWIEDZ