Pomieszczenia do hodowli a naturalne warunki bytowania ślimaków.

Wyposażenie i obsługa pomieszczeń

Moderator: Harmonia

Awatar użytkownika
Mateusz Olczak

Pomieszczenia do hodowli a naturalne warunki bytowania ślimaków.

Post autor: Mateusz Olczak » 2017-05-14, 08:59

Witam

Na początek proponuję zapoznać się z informacjami zawartymi na tej stronie : https://en.wikipedia.org/wiki/Cornu_aspersum . Jeśli jest problem ze zrozumieniem języka angielskiego wujek google pomoże przetłumaczyć stronę.

Po tych wszystkich informacjach należy stworzyć warunki w pomieszczeniu jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Trzeba pamiętać o tym że nie da się odtworzyć ich idealnie, przecież cztery ściany, sztuczne oświetlenie (dzień i noc zaczyna się jak w truman show), ogrzewanie podłogowe, brak roślinności, duże zagęszczenie (co powoduje nieprzyjemny zapach), wszechobecna folia i drewno, sól, odchody, ruch powietrza spowodowany mieszaczami te i wiele innych czynników ma wpływ na to że początkujący hodowcy chcąc sprostać tym wszystkim wymaganiom często przesadzają i zapominają o równowadze. Mając na myśli naturalne warunki nie mówię tu o tym żeby wysypać 15 cm ziemi na podłogę w reprodukcji, zasiać roślinność i wypuścić o 90% mniej ślimaków niż zrobilibyśmy to na stoły. Chcę przez to powiedzieć że należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy ja gdybym był ślimakiem chciałbym żyć w takich warunkach? Jeśli odpowiedź jest przecząca to należy dążyć do takich warunków abym chciał w nich zamieszkać (będąc ślimakiem oczywiście).

Do uzyskania odpowiednich warunków nie są potrzebne drogie sterowniki i inne urządzenia. One są niezbędne jeśli chcemy zaoszczędzić czas i energie na inne prace których nie wykona żaden sterownik czy prąd elektryczny. (np. ogrodzenie, czy blaty ale o tym w innym temacie).

Dla zobrazowania naturalnych warunków bytowania zwierząt podam przykład zwierzęcia na którym bardzo wyraźnie widać jak człowiek zapomniał o ich dobrostanie kosztem własnej wygody:

Koń w naturalnych warunkach pobierał paszę (trawę) przez 16-18 godzin na dobę, pozostając w ciągłym ruchu (koń jest zwierzęciem uciekającym atakuje tylko wtedy gdy nie może uciec). Natomiast człowiek dla własnej wygody zapomina całkowicie o jego zdrowiu. Koń jest zamknięty w więzieniu (boxy dla koni tak właśnie wyglądają), niektóre konie przez cały rok nie widzą zielonej trawy dostają paszę (siano) w drabinkach zamocowanych na ścianie, przecież koń je z ziemi! koń to nie żyrafa! Zbyt duża proporcja paszy treściwej do objętościowej powoduje problemy zdrowotne, i chyba najgorsze ze wszystkich - zimą w stajni panuję temp. powyżej 0, żeby woda nie zamarzała. a przecież koń nie ubiera się gdy wychodzi na dwór więc duże różnice temperatur nie są dla niego przyjemne. Widok konia który trzęsie się z zimna nie należy do przyjemnych.

Pamiętajcie o tym przykładzie aranżując pomieszczenie do reprodukcji oraz inne etapy hodowli. Warunki na polu też muszą być odpowiednie.
Mówią: Rap to nasz Judasz, no bo zdradza intelekt
By przejść z piekła do nieba, twardo stąpam po ziemi
Tylko serce ma prawo mi mówić w co mam wierzyć.

Awatar użytkownika
Mateusz Olczak

Re: Pomieszczenia do hodowli a naturalne warunki bytowania ślimaków.

Post autor: Mateusz Olczak » 2017-05-15, 12:38

Ślimaki hoduję od niedawna, natomiast z wykształcenia i z zamiłowania jestem rolnikiem.
Mówią: Rap to nasz Judasz, no bo zdradza intelekt
By przejść z piekła do nieba, twardo stąpam po ziemi
Tylko serce ma prawo mi mówić w co mam wierzyć.

ODPOWIEDZ